HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E diel, 16 Qershor 2024
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Kosova pranohet ne UEFA
nga Administrator   E martë, 03 Maj 2016 19:29   pdfShtypEmail

kosova-ne-uefaSot ne takimin e pergjithshem te UEFA-s te mbajtur ne Budapest te Hungarise eshte pranuar kerkesa qe Federata e Futbollit te Kosoves (FFK) ka bere per anetaresim.
Me 28 vota pro, 24 kunder dhe 2 e pavlefshme, Kosova do te beje pjese ne institucionin me te rendesishem te futbollit ne Europe. Me kete pranim, shqiptaret do te perfaqesohen me 2 ekipe ne aktivitet europiane. Pranimi i Kosoves ne UEFA, i hap driten jeshile per te bere pjese edhe ne FIFA. Ky pranim mund te behet realitet ne takimin e ardhshem te FIFA me date 13 maj ne Meksise. Ne rast se Kosova pranohet ne FIFA atehere kombetarja kosovare mund te marre pjese ne eliminatoret e kampionatit boteror qe do te mbahet ne Rusi. 


busy
komente